dodge2

Jastrzębie otomoto: Będziemy debatować

Witam.

Dzisiaj coś z innego Mercedesa W123. Jesteście świadkami odrodzenia cyklu znanego jeszcze z OPCWaw, który niestety później umarł. I tak sobie leżał umarty, mimo sporego potencjału i dużej ilości materiałów, aż do dzisiaj. Mowa oczywiście o cyklu „Jastrzębie otomoto”, w którym ordynarnie prujemy bekę z ogłoszeń motoryzacyjnych wystawianych w sieci. Ja wiem, że to bardzo nieładnie wyśmiewać się z innych, no ale cóż. Tak to już bywa.

Generalnie dość długo zajęło mi znalezienie ogłoszenia, które byłoby odpowiednie na powrót cyklu i wywaliło Was z kapci. A kiedy już, podczas któregoś wieczornego przeglądu serwisów ogłoszeniowych, w końcu je znalazłem to oczywiście jego dokumentacje odłożyłem na święty nigdy. I ku zdziwieniu mojego wewnętrznego lesera następnego dnia ogłoszenie znikneło. Na szczęście okazało się, że tylko wygasło i samochód z powrotem pojawił się w handlu.

W dzisiejszym odcinku zobaczymy ogłoszenie, powiedziałbym, krańcowo polskie. Uważam, że powinno się stworzyć jakieś kompendium polskiej sztuki pisania ogłoszeń. Ogłoszeń tworzonych tak by nic konkretnego, oprócz nieistotnych pierdół, nie napisać. Może nawet kiedyś pokuszę się o stworzenie takiego dzieła zbierającego całą tą wiekopomną twórczość anonimowych autorów.

dodge3Na sprzedaż wystawiony jest Dodge Meadowbrook z 1952 roku, czyli końcówki produkcji. Na początek przytoczę Wam cały tekst ogłoszenia żebyśmy mieli na czym „pracować”. Pisownia oczywiście oryginalna.

Samochód odrestaurowany w 100% idealny dla kolekcjonera lub dla Domu Weselnego lub do wynajmu.
Sprawny technicznie po przeglądzie.
Autko prowadzi się bardzo dobże , silnik pracuje równiutko i cicho.
Siadać i jechać zarabiać pieniązki.
Samochód w 1952r. w USA był używany przez znaną amerykańską aktorkę MERLIN MONROE!!!! dokum. do wglądu.**
Dużo więcej zdjęć na e-mail
Sprzedam lub zamienię na inny ciekawy lub zabytkowy może być droższy.
Tel. + 486 - wyświetl numer - 15
Cena do debaty.

Co tu się podziało to ja nawet nie. Ale po kolei. Po pierwsze widzimy tu typową handlarską przypadłość czyli walkę z opresyjnymi zasadami ortografii i interpunkcji. Najlepszymi przykładami są „dobże” i zdanie „Sprawny technicznie po przeglądzie”, w którym niezastosowanie przecinka całkowicie zmienia jego sens. Przypomina mi to reklamę, którą kiedyś widziałem dumnie głoszącą „Sprzedam dom w Konstancinie z ogrodem”. Aż do tamtej pory nie wiedziałem, że Konstancin ma swój ogród. Widzicie sami ile się można nauczyć.

Wiem, że w sumie jestem ostatnią osobą, która powinna pouczać innych w kwestii stawiania przecinków (chociaż ostatnio staram się poprawić), ale napisać dobrze słowo „dobrze” to powinno się, w wieku 30-40 lat, potrafić niezależnie od ilości skończonych klas podstawówki.

Po drugie w grę wchodzi tu czynnik, który mnie osobiście bardzo irytuje. Czyli zdrobnionka. No, bo rozumiecie „Autko prowadzi się dobrze”, „silniczek pracuje równiutko” i można „zarabiać pieniążki”. Znaczy wszystko w porządeczku, podstawowe funkcyjki samochodziku są spełnione. Jak to brzmi w ogóle. Pierwszym co przychodzi mi na myśl, kiedy słyszę kogoś mówiącego w ten sposób, jest babcia mojego znajomego. Która zawsze namawiała nas na zupeczkę z buraczków i kotleciki. Tyle, że ona miała 70 lat i nie zajmowała się szeroko pojętym handlem…

Generalnie uważam, że ludzie używający zdrobnień i nie będący babciami bardzo często chcą w ten sposób oswoić jakiś problem z którym sobie nie radzą. Na przykład alkoholicy i ich wódeczka albo studenci, którzy z tyłu głowy czują, że powinni uczyć się do sesji, ale zamiast tego siedzą i piją piwko. Nigdy piwo. Broń borze. Prawdziwy student pija tylko piwko. W drodze wyjątku piwerko.

Gdy przebrniemy już przez brak przecinków, gafy ortograficzne i zdrobnienia uderza nas sensacyjna informacja. Niemal tak sensacyjna jak te specjalne wydania gazet, które na wszystkich amerykańskich filmach roznoszą mali gazeciarze. Otóż „Samochód w 1952r. w USA był używany przez znaną amerykańską aktorkę MERLIN MONROE!!!!„. Kojarzycie Merlin c’nie? Nazywała się Merlin na cześć czarodzieja Merlina i tego polskiego sklepu internetowego Merlin.pl. Tak było. Na dowód sprzedający zarzeka się, że posiada „dokum. do wglądu.** „. Jak mniemam dokument ten wygląda jakoś tak:

Bąkowice Kościelne 25.06.2015

Ja MERLIN MONROŁ oświadczam że używałam ten samochód w USA  w roku 1952.

Podpisano

MERLIN MONROŁ”

Pomijam już nawet fakt, że w miejscu przeznaczonym na opis na otomoto można by napisać pracę licencjacką. Po co więc sprzedający skraca słowo dokument do lakonicznego dokum? Pozostanie to dla mnie niezgłębioną tajemnicą.

I kiedy już wydaje nam się, że widzieliśmy wszystko okazuje się iż najlepsze sprzedający zostawił na koniec. Cena jest bowiem, jak się okazuje, „do debaty„.

Nie do negocjacji.

Nie do ustalenia.

Do debaty.

Dzwoniłem nawet w tej sprawie do TVP i według moich ustaleń czas antenowy na to podniosłe wydarzenie jest już zarezerwowany. Swój udział w debacie potwierdzili wszyscy kandydaci (w tym m.in Andrzej Duda, Adam Jarubas, Ryszard Petru, Janusz Korwin-Mikke czy Magdalena Ogórek). Politycy wspólnie zgodzili się co do tego, że cena Dodge’a jest sprawą najwyższej wagi. Jedynie Bronisław Komorowski odmówił udziału. Cały naród liczy na kompromis cenowy i sprzedaż samochodu w dobre ręce. Ewentualnie w przypadku panów Petru i Korwina może być niewidzialna ręka wolnego rynku.

dodge1Dobra, niech ktoś zatrzyma tą karuzelę śmiechu. Starczy na dziś. Jeszcze tylko na koniec skriny aukcji dla potomności: [PIERWSZY] [DRUGI].

A już za kilka dni wjedzie zupełnie nowy, zaskakujący TOP 10. Czeknijcie to.

3 thoughts on “Jastrzębie otomoto: Będziemy debatować

  1. Bzdury jakie wypisują handlarze i nie tylko, to temat rzeka na pracę habilitacyjną wręcz! :-P Równie fascynujące są opisy w 5 różnych czcionkach (rozmiar 30 co najmniej) i w 10 różnych kolorach.

  2. Dobry typ – jeszcze ta Monroł. Ja ostatnio cisnąłem z tego gościa, co sprzedając W201 pisał, że taka fura grała w „Nożu w wodzie”:D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *